Субота
24.10.2020
10:17
Меню сайту
Категорії каталога
Географія [7]
СМІ про нас [16]
Форма входу
Пошук
Друзі сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
В Госдепе для https://holosua.com/ озвучили повестку дня визита, передает https://holosUA.com/.
Світлогірська СЗШ
Головна » Статті » Географія

Дніпропетровщина_Краєзнавча вікторина (частина 7)

V. Символіка Дніпропетровщини

 • Поясніть девіз Дніпропетровська "Ad astra!" ("До зірок!")? (Девіз "Ad astra!" ("До зірок!") означає шлях до піднесеного, величного, ідеального, також це данина космічній історії міста).
 • Коли було прийнято рішення про затвердження герба та прапора Дніпропетровської області? (19 березня 2002 року на сесії обласної ради було прийнято рішення № 518-22/XXIII "Про затвердження герба та прапора Дніпропетровської області", що надало геральдичним символам області офіційного статусу).
 • Яку гаму фарб та металів використано при створенні гербів та прапора Дніпропетровщини? Що вони означають? (5 барв та 2 метали. Червона барва символізує мужність, любов, великодушність. Малиновий колір, дуже популярний у запорожців, символізує щедрість, доброчесність. Синя барва, вірність і чесність. Коричнева та тілесна барви використовуються тільки в разі необхідності передати природний колір обличчя й рук людини. Чорна барва використана для оздоби червоного головного убору - шапки та металевих елементів рушниці (втілює в геральдиці мудрість, обачність, інколи – сум). Золото(передається в малюнку жовтим кольором) втілює знатність і багатство. Срібло (передається білим кольором або чистим полем) символізує доброту та невинність).
 • Що зображено на гербі Дніпропетровської області? (Бурелет-навершшя та зображення Малого Державного Герба України в обрамленні обабіч золотого колосся та листя дуба.Поділ щита здійснено правобічним перев'язом, що утворює два поля - лівобічне (верхнє, синє) та правобічне (нижнє, срібне). Перев'яз складають відповідно: графічне зображення полум'яподібної смуги, що символізує "ріки розплавленого металу" (емблема металургійної промисловості, 60% якої концентрується в межах Дніпропетровської області); хвиляста синя смуга перев'язу на срібному тлі символізує головну водну артерію області, річку Дніпро, становий хребет України. Отже, на графічному малюнку відтворено художніми засобами злиття "двох річок" - природної, яка уособлює багатства краю, та рукотворної, що уособлює працелюбність,творчий потенціал дніпропетровців. 
  На лівому синьому полі щита - дев'ять золотих восьмипроменевих зірок, символізують славну сторінку в історії краю (виникнення та існування на теперішній території відомих всім своїм значенням паланок Січі - Токмаківська, Базавлуцька, Микитинська), Старої та Нової січей. За часів Нової Січі 5 з 8 паланок Запорозького Війська були розташовані саме в межах теперішньої Дніпропетровської області. Здавна зірка слугувала символом вічності, а пізніше (з XVIII ст.) - символом високих устремлінь, ідеалів (які є вічними та ніколи не змінюються). З кінця XVIII ст. зірки стали вживатися як емблеми дороговказу, щастя.
  Девіз - "Аd аstrа!" ("До зірок!") означає через це -"До досконалості, до ідеального, до вершин!". Козак з рушницею, то запорожець, зображення якого присутнє на гербах Війська Запорозького та гетьманської України впродовж майже 200-літнього періоду. Намет, в еталонному зображенні Великого Герба, виконано у формі надзвичайної краси акантового листя.
  Бурелет (від франц. bourrelet - жгут) - гербовий елемент (атрибут) подано у вигляді двох перекручених у вигляді кільця, стрічок. У головному уборі він виконує роль захисника голови, у гербі - символізує "охоронця" історичної традиції, освячує її.
  Вінок - старовинний символ нагороди, почесті, емблема безсмертя. Вінок із золота означає тріумф, ознаку високої честі, яку в даному випадку надано Малому Державному Гербу України. Вінок (вінець - лат. corona) з пшеничного колосся і дубового листя символізує хлібне багатство краю і його міць).

VI. Видатні особи

 • Яка імператриця заклала фундамент Преображенського собору, що мав перевершити собор Св. Петра у Римі? (Катерина ІІ).
 • Який всесвітньовідомий поет побував у 1820 році в сучасному Дніпропетровську? (О.С.Пушкін у 1820 р. (коли відбував тут тимчасове заслання)).
 • Яке прізвище запорізького козака, який заклав три сади на території сучасного міста Дніпропетровська? (Лазар Глоба).
 • Хто з великих земляків є автором цих слів: «Якби мене Господь виніс ... у хуторець біля Дніпрових порогів, то я був би найщасливішим у світі чоловіком. Якби можна було приліпитися мені чим-небудь, чи там писарем, чи там членом яким у городі Катеринославі, – умер би й не пішов би геть з нього»? (Дмитро Яворницький, академік).
 • Поява наприкінці 60-х рр. роману  якого нашого земляка стала однією з найбільш неординарних подій ? (О.Гончара "Собор").
 • Який український поет-демократ, катеринославець оспівував гірку долю трудящого селянства, наймитів, бурлаків? (Іван Манжура)
 • Хто є автором багатьох історичних повістей, історико-публіцистичних праць - "Дим", "З Дніпра на Дунай"? (Письменник Адріан Кащенко, який жив і працював багато років у Катеринославі).
 • За яких обставин  у Катеринославі перебував видатний російський хірург Микола Іванович Пирогов? (У Катеринославі 1854 року зупинявся, прямуючи до Криму, видатний російський хірург Микола Іванович Пирогов. Наступного року він знову відвідав місто, оглядаючи шпиталі з пораненими під Севастополем солдатами.)
 • Завдяки якому історику  на початку XX ст. була розгорнута плідна робота по вивченню історії, географії, етнографії, фольклору краю? (На початку XX ст. завдяки Яворницькому була розгорнута плідна робота по вивченню історії, географії, етнографії, фольклору краю.)
 • Який український фольклорист, етнограф, педагог вивчав і популяризував українську народну творчість, зібрав унікальну колекцію, створив понад 200 праць, серед яких "Малороссийская и запорожская старина в памятниках устного народного творчества", "Запорожские и гайдамацкие клады"?  (Яків Павлович Новицький - український фольклорист, етнограф, педагог. Він зібрав унікальну колекцію запорізьких ікон, люльок, картин, яку згодом передав до музею ім. О.М.Поля. Його духовна спадщина становить понад 200 праць, серед яких "Малороссийская и запорожская старина в памятниках устного народного творчества", "Запорожские и гайдамацкие клады").
 • У Катеринославі народився один із перших українських кінооператорів, назвіть його. (Данило Сахненко. Завдяки йому, тут було створено перше в Україні кінопідприємство - "Южнорусское синематографическое общество Сахненко, Щетинин и К°". Це підприємство 1912 р. випустило фільм "Запорозька Січ", який вважають першим українським фільмом).
 • У якого громадянина Катеринославщини головною справою його життя стала залізна руда - дослідження і організація її промислового видобутку?  (О.М. Поль народився у 1832 р. у с. Мало-Олександрівка Верхньодніпровського повіту Катеринославської губернії. У 1881 р. завдяки зусиллям Поля було створене Акціонерне товариство залізних руд Кривого Рогу у Парижі з капіталом у 5 млн. франків, яке почало розробку руди і отримало великі прибутки. О.М.Поль був діячем земства і гласним міської Думи. Зібрав велику колекцію археологічних, нумізматичних, етнографічних предметів з історії краю, яка заклала підвалини обласного музею, що носив ім'я О.М.Поля. У 1890 р. він помер і був похований на Севастопольському цвинтарі міста).
 • Завдяки його енергії і великій праці край ожив, Катеринослав воскрес -  відроджується промисловість краю, місто розвивається, зростає, накопичуються капітали в ньому. Про кого йдеться мова? (О.Поль).
 • Коли   О.С.Пушкін відвідав Катеринослав ? (У 1820 р. 17 чи 18 травня великий поет прибув сюди з Петербурга "для дальнейшего прохождения службы" у конторі колоністів. Спочатку він зупинився в готелі купця Тихова на вул.Караїмській51, а потім переїхав до маленького будинку в Мандриківці, тодішньому передмісті Катеринослава. Згодом, 4 червня, прямуючи до Кавказу, у Катеринослав прибув М.Раєвський - герой Вітчизняної війни 1812 р. з сином та дочками. Молодший Раєвський - Микола, який учився з Пушкіним у Царськосельському ліцеї, знайшов свого друга у поганому стані. Генерал Інзов дозволив поету виїхати з Катеринослава на південь).
 • Який слід залишили у творчому доробку О.С. Пушкіна кілька днів, проведених у Катеринославі? (Тут відбулася подія, яка стала приводом для написання поеми "Братья-разбойники". 11 листопада 1823 р., перебуваючи в Одесі, Пушкін писав П.А.Вяземському: "Вот тебе и "Разбойники". Истинное происшествие подало мне повод написать этот отрывок. В 1820 году, в бытность мою в Екатеринославле, два разбойника, закованные вместе, переплыли через Днепр и спаслись. Их отдых на островке, потопление одного из стражей мною не выдуманы...").
 • Де на території нашої області був Т. Г. Шевченко? ( У 1845 р. відпочивав у друзів в районі села Старий Орлик, нині околиця Дніпропетровська. Там він намалював два пейзажі – «На Орелі» та «Краєвид з кам’яними бабами».)
 • Який губернатор зробив  найбільш помітний внесок у розвиток Катеринослава середини XIX ст.? (Андрій Якович Фабр, який обіймав посаду катеринославського громадянського губернатора з 1847 по 1858 р. Син садівника, запрошеного Г.Потьомкіним з Європи для облаштування кримських садів, він успадкував від батька німецький педантизм та господарність. Фабру належить ідея реконструкції центру міста, яку вдалося успішно реалізувати під його ж керівництвом. Саме йому Катеринослав зобов'язаний відомими бульварами на центральному проспекті. Фабр був причетний і до створення культурних закладів, зокрема, ініціював заснування (у 1849 р.) першого музею старожитностей. Він був одним з п'яти членів-засновників Одеського товариства історії і старожитностей у 1839 р. Обіймаючи високу посаду губернатора, Фабр відзначався особливою скромністю).
 • Якого єпископа можна назвати першим істориком Катеринослава? (Єпископ Гавриїл обіймав з 1828 по 1837 р. катеринославську кафедру і був першим істориком міста. Зокрема, він опублікував спогади запорожця Микити Коржа - цінне джерело з історії краю XVIII ст.).
 • Який діяч духовного звання став автором  фундаментальної енциклопедичної праці "Материалы для историко-статистического описання Екатеринославской епархии", виданої 1880 р.? (Єпископ Феодосій відомий нам як автор фундаментальної енциклопедичної праці "Материалы для историко-статистического описання Екатеринославской епархии", виданої 1880 р.).
 • 31 січня 1915 року в Катеринославі презентували склянку йоду Миколі II, який перебував у місті. Імператор виділив на подальший розвиток станції по виробництву йоду 50 тис. крб. Міська Дума на свої кошти збудувала печі для спалювання водоростей і забезпечила їх перевезення. В жовтні 1915 р. відбулося урочисте освячення станції. Вже через 7 місяців отримано 80 кг препарату, що було достатньо для лікування 800 тис. поранених. Хто розробив метод одержання йоду із золи водоростей та організував відповідну дослідну станцію? (Винахідники виробництва йоду - Л.В.Писаржевський, професор гірничого інституту, і міський хімік М.Д.Аверкієв. Професор Писаржевський в листі до міського голови І.Способного зазначив: "честь відкриття нового російського йоду і визволення від німецької залежності належить у Росії місту Катеринославу ...").
 • Назвіть прізвище генерала, який очолював оборону Дніпропетровська у 1941 р.(Юхим Григорович Пушкін. Йому встановлено пам’ятник – танк Т-34 на проспекті Карла Маркса).
 • Який письменник народився  3 квітня 1918p.  у заводськму селищі на околиці Катеринослава (тепер Дніпропетровськ)? (О. Гончар).
 •   Що пов'язує автора  творів «Дума про невмирущого», Роман «Європа 45», роман «Диво», «Роксолана», «Першоміст», «Смерть в Києві» з Дніпропетровськом? (Загребельный Павло Архипович. З 1946 p. — навчається на філологічному факультеті Дніпропетровського університету. По його закінченні (1951 p.) — майже півтора десятиліття журналістської роботи (в обласній дніпропетровській газеті), поєднуваної з письменницькою працею).
 • «Рідні й друзі згадують, що юнак любив підписуватися „А.И.Ст." - з цього виник чи то псевдонім, чи то ласкаве прізвисько - Аіст. Птах, який завжди повертається додому, в отчий край. Попри всі негоди і бурі, через відстані й час.» Яке повне прізвище молодого поета- афганця що не повернувся з війни? (Стовба Олександр Іванович. Народився 9 липня 1957 р. - у м. Дніпропетровську. Поет. 1980 року загинув в Афганістані).
 •  Впізнайте відомого спортсмена: «Народився 4 лютого 1964 року в Дніпропетровську. У футбол почав грати в 1973 р. у футбольній школі «Дніпро-75». Виступав за команди «Дніпро» Дніпропетровськ (1982-1987), «Динамо» Київ (1988 - вересень 1990), «Олімпіакос» Пірей, Греція (жовтень 1990 - 1993), «Гамба» Осака, Японія (1994-1995), «Верія»Греція (1996-1998). У вищому дивізіоні чемпіонатів СРСР провів 218 матчів, забив 125 м'ячів; в чемпіонаті Греції - 173, 64; в чемпіонаті Японії - 65, 26. Чемпіон СРСР 1983, 1990; срібний призер 1987, 1988; бронзовий - 1984, 1985, 1989. Володар Кубка СРСР 1989/90. Другий призер чемпіонатів Греції 1990/91, 1991/92, третій - 1992/93. Володар Кубка Греції 1991/92. Кращий футболіст СРСР 1987 р., кращий бомбардир чемпіонатів СРСР 1985 (35 м'ячів), 1987 (18), 1990 (12). Сім разів входив до числа 33-х кращих футболістів СРСР (№ 1 - 1984, 1985, 1987, 1988, № 2 - 1990; № 3 - 1983, 1986). Володар «Срібної бутси» французького тижневика «Франс Футбол» (1985)). (Олег Протасов).
 • Яка чемпіонка світ з фігурного катання  народилась в Дніпропетровську? (Оксана Баюл народилась 16 листопада 1977).
 • Впізнайте відомого спортсмена: «Важка атлетика, заслужений майстер спорту. Чемпіон Ігор XXII Олімпіади серед штангістів у вазі понад 110 кг. Заслужений майстер спорту СРСР. "Авангард" (Дніпропетровськ). Чемпіон світу 1979 р. і 1980 рр., і Європи 1980 р. Рекордсмен світу. Нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора. У 1980 році на XXII Олімпійських іграх в Москві 30-річний дніпропетровець завоював "золото" в суперважкій ваговій категорії, побивши два олімпійські рекорди. Вперше за 12 років нашому атлетові вдалося повернути в Україну звання "Найсильніша людина планети". Триразовий чемпіон СРСР встановив 14 національних рекордів, у тому числі два світових і п'ять всесоюзних». (Султан Рахманов).
 •  Академік. Колишній генеральний конструктор КБ "Южное". Його ім'я присвоєно конструкторському бюро (М.К. Янгель).
 • Який відомий економгеограф і економіст народився в Царичанці? (Воблий Костянтин Григорович — економогеограф і економіст).

 

VII. Джерела

 • Географічна енциклопедія України: В 3-х томах/Редкол.: О.М. Маринич – К.: «Українська Радянська Енциклопедія» ім.. М.П. Бажана, 1990.
 • Зеленська Л.І., Афанасьєв О.Є. Географія рідного краю. Дніпропетровщина: навчальний посібник для 9 кл. загальноосвітніх шкіл. – Дніпропетровськ: ВАТ «Дніпрокнига», 2006 – 247 с.
 • Зеленська Л. І. Сонячні стежини рідного краю:Географія Дніпропетровської області: Підручник для 5 кл. – Д.: «Дніпрокнига», 2001 – 166 с.
 • Зеленська Л. І. Хрестоматія з географії Дніпропетровщини: Навч. Посіб. Для 5 – 11 кл.загальноосвітньої школи. – Д.: «Дніпрокнига», 2006. – 358 с.
 • Заповідна справа Дніпропетровщини: Метод.-довід. Посіб./ Укл. В.В. Манюк. – Д.: Держ. упр. екол. та прир. рес. у Дніпроп. обл, 2000. – 64 с.
 • История городов и сел. Украинской ССР. Днепропетровская область / под. ред. И. В. Васильева. – К.: Сов. Энцикл., 1977. – 825с.
 • http://www.adm.dp.ua/
 • http://www.ecodnepr.dp.ua/
 • http://www.kryvyirih.dp.ua/ua/st/pg/171109377267456_s/
 • http://www.libr.dp.ua/region/Moye_Pridneprovya2003.htm
 • http://www.nature.dp.ua/
 • http://www.museum.dp.ua/
 • http://pryroda.in.ua/step/redlist/dnepr-plants-rdb/
 • http://tyzhden.ua/Publication/2993
 • http://www.ukrainiansworld.org.ua/ukr/peoples/e1e2de0b706b11b0/

На початок >>>

Категория: Географія | Додав: Олексій_Миколайович (25.02.2012)
Просмотров: 5007 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всего комментариев: 0
Добавлять Коментарі могут только зарегистрированные пользователи.
[ Реєстрація | Вхід ]