Субота
24.10.2020
10:54
Меню сайту
Категорії каталога
Географія [7]
СМІ про нас [16]
Форма входу
Пошук
Друзі сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Актуальные новости мира и страны в удобном формате на gazetainform.com.
Світлогірська СЗШ
Головна » Статті » Географія

Дніпропетровщина_Краєзнавча вікторина (частина 6)
 • Коли за таємним наказом Катерини II було зруйновано Січі? (У ніч на 5 червня 1775 року військо під загальним командуванням генерал-поручика П.Текелі, яке поверталося з фронту, за таємним наказом Катерини II раптово оточило Січ і зруйнувало її. Лише 3 серпня був проголошений царський маніфест про скасування Січі, котра "вконец уже разрушена со истреблением на будущее время и самого названия запорожских казаков". Почалася нова сторінка в історії нашого краю).
 • Які несприятливі фізико-географічні явища і процеси змусили у 1784 році перенести Катеринослав з річки Кільчень на праву сторону річки Днепро біля Кайдака? (Місто побудували на заболоченій території, яка під час весняних паводків повністю ізолювалася та частково затоплювалася. Все це створювало тяжкий клімат та викликало масові захворювання у населення. Крім цього, судноплавство по р.Самара було майже неможливим, а водний шлях був тоді найбільш вигідним для постачання різних товарів та продовольства).
 • Коли було видано указ про перенесення губернського міста? (22 січня 1784 року Катерина II видала  указ, в якому вказувала: "Губернскому городу под названием Екатеринослав быть по лучшей удобности на правой стороне реки Днепра у Кайдака...").
 •  Що ви знаєте про слободу Половиця яка послугувала місцем виникнення губернського міста? (Слобода Половиця знаходилася на тому місці, де зараз розташована центральна частина Дніпропетровська. Дату заснування Половиці можна встановити досить чітко, якщо проаналізувати документи осавула Лазаря Глоби - засновника двох катеринославських садів, - опубліковані на початку XX ст. Глоба прибув сюди у 1743 р., а через кілька років неподалік почала заселятися слобода Половиця. Микита Корж, який мешкав деякий час у Половиці, свідчить, що його рідні та знайомі оселилися тут у середині XVIII ст., де вже було кілька козацьких зимівників. На карті Де Боксета 1751 року Половиця позначена як слобода. У 1768 р. її відвідав "головний командир" Новоросійської губернії генерал Ісаков. У 1768 та 1769 рр. вона залишилася недоторканою під час набігу татар на Південну Україну. Місцевість, де знаходилася Половиця, була вкрита дубовим, кленовим лісом, осокою, травою, між лісом знаходилися городи. На горі, вище берега, були збудовані вітряні та водяні млини, кузні. Сама слобода являла собою сукупність хат, частина з землі, частина з дерева. Мешканці Половиці розводили коней, косили сіно, розводили бджіл. У 1779 р. у Половиці налічувалося 125 дворів, у 1784 р. - 130 дворів та близько 800 мешканців).
 • Коли було подано Катерині ІІ документ  під назвою "Начертание города Екатеринослава"? (У 1786 р., Г.О.Потьомкіним . Автором його був Клод Геруа - видатний французький архітектор, який працював деякий час у Росії).
 • Чи була та, в честь якої закладали місто, в своєм дітищі? (У 1787 році російська імператриця Катерина II вирушила у подорож на Південь Росії до Чорноморського узбережжя. Шлях імператриці лежав через колишні запорозькі землі. Вона провела два дні у Новому Кодаку (7-8 травня), а 9 травня відбулася урочиста церемонія закладки Преображенського собору - імператриця разом з австрійським імператором Іосифом II та Г.Потьомкіним поклали перші камені у його фундамент).
 • Хто з архітекторів спроектував Потьомкінський палац? ( У 1787 році за проектом І.Старова почали зводити кам'яний Потьомкінський палац - резиденцію генерал-губернатора).
 • Хто з російських імператорів скасував Катеринославське намісництво? (Павло І Указом від 17 грудня 1797 р. скасував Катеринославське намісництво, замість нього створювалася Новоросійська губернія з 12 повітів. Катеринослав був перейменований на Новоросійськ і (у 1802 р. йому повернуто колишню назву).
 • Коли у м. Катеринославі засновано Катеринославську земську лікарню. Нині — Дніпропетровська обласна лікарня ім. І.І. Мечникова? (22 травня 1798 року).
 • Коли заснована Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека (ДОУНБ) імені першовчителів слов'янських Кирила і Мефодія) (В 1834 році в Катеринославі як губернська публічна бібліотека з фондом усього 200 примірників книг. Однак сьогодні за обсягом фондів бібліотека належить до найбільших обласним науковим бібліотекам України. Її загальний фонд становить близько трьох мільйонів примірників).
 • Яка історія створення залізничного сполучення Катеринослава? (У 1871 р. міська Дума просила міністра шляхів сполучень влаштувати залізничну станцію на гілці Лозова-Синельникове не біля містечка Ігрень (як планувалося), а на лівому березі Дніпра навпроти Катеринослава. А у 1873 р. був відкритий для руху поїздів перший перегін Лозово-Севастопольської залізниці між містами Лозова та Олександрівськ (Запоріжжя), з відгалуженням на Нижньодніпровськ (Катеринослав-Лівобережний) від станції Синельникове. У 1875 р. у місті був побудований стаціонарний вантажно-пасажирський порт вище сучасного залізничного мосту. Цього ж року на лівобережжі Дніпра біля залізничної станції Катеринослав-Лівобережний виникло селище Амур, разом з тим створена залізнична станція Ігрень. І, нарешті, у 1881 р. почалося будівництво залізниці на правобережжі Катеринослава та мосту через Дніпро (закінчений 1884 р.)).
 • Коли В Катеринославі з’явилось електричне вуличне освітлення? (1902 року побудовано електричну станцію). На високих чавунних стовпах установили 450 ліхтарів з білими матовими абажурами. (було лише в 9 містах імперії).
 • Коли відбулась перша ДТП в Катеринославі? (На початку в місті працювало 470 візників. "Автомобільною катастрофою” назвав місцевий журналіст зіткнення автомобіля Толстикова з однокінним візником на проспекті у 1912 р. "Сила зіткнення була такою, що потрощилися голоблі екіпажу, поранено коня, а у автомобіля зламалися задні колеса. Ні водій, ні візник не постраждали", - писала газета.)
 • У якому році між Катеринославом і Новомосковськом організували автомобільне сполучення? (Між Катеринославом і Новомосковськом у 1913 році організували автомобільне сполучення.)
 • Коли вперше здійснено спробу заснувати в Катеринославі губернську бібліотеку? (У 1834 р. вперше здійснено спробу заснувати в Катеринославі губернську бібліотеку. До цього невеликі книжкові зібрання існували лише в місцевій гімназії та училищі. Через два роки бібліотека згоріла, але в 1843 р. була відновлена.)
 • Коли почала виходити в Катеринославі перша газета? (У 1838 р. у місті почала виходити перша газета - "Екатеринославские губернские ведомости". Протягом кількох десятиліть вона залишалася єдиним міським періодичним виданням. Тут друкувалися урядові укази, рішення та постанови, повідомлення місцевих органів управління).
 • Коли було створено "Музеум древностей Екатеринославской губернии"? (У 1849 р. зусиллями губернатора А. Фабра та директора училищ Я.Грахова відкритий "Музеум древностей Екатеринославской губернии". Зазначимо, що це був один з перших музеїв на теренах Південної України. Його заснування поклало початок створенню колекції сучасного історичного музею ім. Д.Яворницького.)
 • Коли розпочало роботу найстаріше медичне училище Дніпропетровська ? (У 1870 р. при земській лікарні була відкрита перша в місті школа фельдшерів, керівником якої став старший лікар П.Бойченко. Сьогодні це найстаріше медичне училище Дніпропетровська.)
 • У період якої війни у Катеринославі було оголошено військовий стан хоча військові дії на підступах до міста не велись? (У 1854 р., під час Кримської війни у Катеринославській губернії був оголошений воєнний стан. У зв'язку з цим з'являється вул. Воєнна. На ній були розташовані військові частини, що потім рухалися на фронт. У Катеринославі цього року зупинявся, прямуючи до Криму, видатний російський хірург Микола Іванович Пирогов. Наступного року він знову відвідав місто, оглядаючи шпиталі з пораненими під Севастополем солдатами. За даними ревізії 1859 р., у Катеринославі проживало близько 17 тис. чол., разом з тим у місті перебувало більше 11 тис. хворих і поранених. Значна частина з них померла і похована у Катеринославі на так званому Севастопольському цвинтарі.)
 • Коли була надрукована перша в Катеринославі книга - "Наставление сыну" В.Золотницького? (У 1793 р. до відання Приказу губернатор В.Коховський передав похідну військову типографію князя Г.Потьомкіна. У 1796 р. саме тут надрукована перша в Катеринославі книга - "Наставление сыну" В.Золотницького. Його перу належала й перша брошура (1793 р.), присвячена відкриттю народного училища.)
 • Коли німецько-фашистські загарбники, вийшли на кордони Дніпропетровщини, захопили м. П’ятихатки? (13 серпня 1941 р. німецько-фашистські загарбники, вийшли на кордони Дніпропетровщини, захопили м. П’ятихатки та ряд населених пунктів району.)
 • Коли було звільнено Дніпропетровськ віднімецько-фашистські загарбників (25 жовтня 1943).
 • Назвіть село на північ від Дніпропетровська, в районі якого проводилося форсування Дніпра. (Селище Аули, Криничанського району).
 • Назвіть село на південь від Дніпропетровська, в районі якого проводилося форсування Дніпра.(Село Військове Солонянського району).  

ІV. Архітектура

 • Де знаходиться найдовша набережна у Європі? (У Дніпропетровську. Тягнеться вздовж правого берега Дніпра понад 23 км).
 • Про який острів йдеться: «Свою неофіційну назву отримав від церковної легенди про те, що на острові посеред Дніпра відпочивав апостол Андрій Первозванний». (Монастирський, а зараз носить офіційну назву - Комсомольський).
 • Як називається готель, про який писали письменники Валер’ян Підмогильний та Олексій Толстой у творі «Хождение по мукам»? («Асторія»).
 • Якій конфесії належить культова споруда Золотая роза? (Хоральна синагога. Будівлю синагоги було побудовано в 1852 році. У 1929 році  будівлі синагоги   пристосованні  під клуб, Реконструкція в 1999-2000р.)
 • Яку будівлею в Дніпропетровську слід вважати найбільш значною спорудою епохи класицизму? (Преображенський собор. Проекти собору, розроблені в кінці XVIII ст., не здійснилися. Лише 1828 р. вийшов указ імператора Миколи І про закінчення будівництва Преображенського собору. Новий проект собору, в 6 разів менший за перший варіант, виконав видатний петербурзький архітектор А.Захаров . Собор споруджено протягом 1830-1835 рр.).
 • Скільки глядачів вміщує Дніпро Арена? (Місткість: північна трибуна має місткість приблизно 7500, західна - 5000, східна - 10000, південна 7700. Загальна: 31000 глядачів.)
 • Коли запрацював Планетарій? (У 1968 р. на вулиці Рогальова відкрито планетарій, зоряна зала якого розрахована на 120 місць).
 • Коли в Дніпропетровську побудували новий цирк? (У 1980 р. на набережній побудували новий цирк).
 • Коли почав свою діяльність театр юного глядача? (У жовтні 1969 р. почав свою діяльність театр юного глядача).
 • Коли відкрито театр опери і балету ? (В грудні 1974 р. оперою О.Холмінова "Оптимістична трагедія" був відкритий театр опери і балету).
 • В якому приміщенні і коли відкрився органний зал у Дніпропетровську? (У 80-ті рр. в реставрованому приміщенні колишньої Брянської церкви відкрилася зала органної музики).
 • Коли відкрилась в Дніпропетровську діорама "Битва за Дніпро", яка відтворювала форсування радянськими військами Дніпра в районі села Військове 26 вересня 1943 р.? ( В 1975 р. відкрилася діорама "Битва за Дніпро", яка відтворювала форсування радянськими військами Дніпра в районі села Військове 26 вересня 1943 р. Цей твір батального живопису виконали митці студії воєнних художників ім.Б.М.Грекова, заслужені художники РРФСР М.Я.Бут і М.В.Овечкін).
 • Коли було відкрито Південний міст через Дніпро в Дніпропетровську- перший об'єкт такого масштабу, побудований в нашій країні за роки незалежності? (21 грудня 2000 р.).
 • Який "старий" міст Дніпропетровськаотримав золоту медаль на Всесвітній виставці у Парижі в 1889 році і є пам'яткою інженерного мистецтва національного значення ? ( У 1881 році розпочалося будівництво залізниці та мосту через р.Дніпро в районі міста, де майже 100 років існував дерев'яний наплавний міст. Тисячі мешканців Катеринослава зібралися 18 травня 1884 р. на обох берегах Дніпра, щоб подивитись, як пройде перший потяг по найбільшому в Європі мосту. Від того часу вражаюча двох'ярусна споруда довжиною півтори кілометра і вагою 9525 тонн стала однією з визначних пам'яток міста. Автором проекту моста був академік М.А.Белелюбський. Його будівництво обійшлося казні в 4 млн. крб. Двох'ярусний міст отримав золоту медаль на Всесвітній виставці у Парижі в 1889 році).
 • Чим цікавий Мерефо-Херсонський міст? (Мерефо-Херсонський міст - перший у світі залізобетонний арочний міст довжиною 1,5 км. Збудований за 11 місяців. Автор проекту - інженер М.М. Колоколов. 1933 р.)
 • Диво інженерної думки початку ХХ ст.: 35 залізобетонних арок і 2 металеві прольоти по 52 метри кожен. Але головна «фішка», тому, що він повертає прямо посередині річки. Що це за споруда? (Мерефо-Херсонський міст. 21 грудня 1932 р. – у м. Дніпропетровську відкрито Мерефо-Херсонський міст (№ 4) через Дніпро).
 • Відкриття якого заводу відбувалося в дні, коли місто святкувало сторічний ювілей від дати закладання Катериною II першого каменя в фундамент Преображенського собору? (10 травня 1887 р. було урочисто відкрито Олександрівський Південноросійський завод Брянського товариства, перший великий металургійний завод міста).
 • Який міст через Дніпро починали будувати в Катеринославі, а завершили в Дніпропетровську?(Мерефо-Херсонський міст.  Розробили й розпочали будівництво у 1912 - 1914 рр. Встигли встановити 22 опори металевого моста, який спроектував академік Г.П. Передерій. На заваді подальшому будівництву мосту стала Перша Світова війна. Після неї розпочалася довга черга революційних трансформацій, і така велика справа, як будівництво залізобетонного мосту, була відкладена у «довгий ящик»).
 • Чому така назва у другого мосту Дніпропетровська? (Будували міст для Мерефо-Херсонської залізниці).
 • Що за рішення було вперше застосовано для будівництва мостів при будівництві Мерефо-Херсонського мосту? (Автором нового проекту моста став М. М. Колоколов. Він запропонував вперше в історії мостобудування застосувати монолітний залізобетон).
 • Хто відіграв найбільш значну роль у перетворенні архітектурного обличчя Катеринослава  в кінці 18 на початку 20 ст.? (Інженер-архітектор, вихованець Інституту цивільних інженерів Дмитро Степанович Скоробогатов. Майже три десятиріччя, з 1890 по 1917 рр., він був міським архітектором. З його ім'ям пов'язані розробка і реалізація проектів комунального благоустрою міста 1890-х років - замощення вулиць, улаштування цегляних і залізобетонних підземних колекторів і водостоків, прокладання перших трамвайних колій, будівництво трамвайного і пожежного депо, міських боєнь, дитячої лікарні імені І.М.Алексєєнка на проспекті О.С.Пушкіна. Творчою вдачею зодчого був будинок міської Думи, зведений на Катерининському проспекті, казарми Феодосійського полку, друге реальне училище, перша жіноча гімназія, комерційне училище, які одразу ж були віднесені до числа кращих споруд міста).
 • Коли катеринославці стали свідками перших рейсів електричного трамваю? (14 червня 1897 року катеринославці стали свідками перших рейсів електричного трамваю. Його маршрут: Вокзал - Соборна площа (маршрут №1). Це був третій в імперії і другий в Україні після Києва електричний трамвай. Будувало й експлуатувало його на умовах концесії з містом бельгійське анонімне товариство "Катеринославські міські електричні залізниці").
 • Скільки міст Російської імперії мали електричний трамвай на 1897 рік? (3.У Катеринославі був третій в імперії і другий в Україні після Києва електричний трамвай.)
 • Коли в Катеринославі запрацював водогін на який їздили дивитись з багатьох міст імперії і закордону? (У 1908 році було побудовано новий водогін, який дав воду майже в усі частини міста. Добове постачання води - 113 мільйонів відер. Його спорудження обійшлося місту в 1 млн. 400 тис. крб. Це був найкращий водогін в імперії. Подивитися на його роботу приїздили не тільки з багатьох міст Росії, але й з-за кордону. Директором водогону був інженер В.П.Леві.)
 • Коли було встановлено в Катеринославі пам’ятник О. С. Пушкіну? (1901 р. розбили бульвар і встановили пам'ятник О.С.Пушкіну)
 • Коли було відкрито в Катеринославі Вище гірниче училище (зараз Національна гірнича академія України)?     (Потреби вугільної, залізорудної і металургійної промисловості спричинили до відкриття 1899 р. Вищого гірничого училища (з 1912 р. - Гірничий інститут, а нині Національна гірнича академія України) з двома відділеннями - гірничим і заводським. До 1917 р. цей заклад випустив 467 інженерів, з ним пов'язана наукова і громадська діяльність цілої низки видатних учених - О.М.Терпигорева, Л.В.Писаржевського та інших.).
 • Коли було відкрито в Катеринославі Обласний музей  основою якого стали зібрання Фабрівського музею, колекції О.Поля ? (14 серпня 1905 р. пройшло освячення приміщення музею. Після доповіді голови земства М.В.Родзянки, губернатор звернувся до присутніх з привітанням: «Я щасливий привітати місцевий край з дорогоцінним придбанням. Обласний музей відчинено. Тепло і світло у ньому. Це світло - світло фізичне, але я вірю, що в недалекому майбутньому звідси почне розповсюджуватися світло духовне - світло просвіти на благо нашої вітчизни. Кажуть, що вдячність - доля теплих сердець. Фундатори цього приміщення довели це, побудували музей у пам'ять людини, яка багато попрацювала на благо рідного краю»).
 • Чому парк  в центрі сучасного Дніпропетровська називається Севастопольський  і кому там присвячено меморіал? (У 1854 р., під час Кримської війни у Катеринославській губернії був оголошений воєнний стан. У зв'язку з цим з'являється вул. Воєнна. На ній були розташовані військові частини, що потім рухалися на фронт. У Катеринославі цього року зупинявся, прямуючи до Криму, видатний російський хірург Микола Іванович Пирогов. Наступного року він знову відвідав місто, оглядаючи шпиталі з пораненими під Севастополем солдатами. За даними ревізії 1859 р., у Катеринославі проживало близько 17 тис. чол., разом з тим у місті перебувало більше 11 тис. хворих і поранених. Значна частина з них померла і похована у Катеринославі на так званому Севастопольському цвинтарі.)
 • Коли в Катеринославі відкрився перший театр? (У 1806 р., під назвою "Благородний театр".)
 • У якому році у Катеринославі був побудований вантажно-пасажирський порт? (У 1875 р., вище сучасного залізничного мосту).
 • Коли було встановлено пам’ятник Т.Г. Шевченко на Комсомольському острові? (5 листопада 1959 р.)
 • Коли було відкрито єдиний в області метрополітен? (Дніпропетровський метрополітен, відкритий в грудні 1995 р, до цих пір можна вважати однією з найкоротших повнофункціональних «підземок» світу. 6 станцій, довжина лінії всього 7,8 км. «Платна демо-версія» - сучасне жартівливе прізвисько місцевого метро).
 • Коли було відкрито пам’ятник О. Полю в Дніпропетровську? (14 вересня 2002 р. на просп. Карла Маркса ).
 • В яких містах Дніпропетровщини споруджені маятники О. Полю? (В м. Кривий Ріг та Дніпропетровськ).
 • Коли відкрито  у Дніпропетровську  меморіал жертвам політичних репресій та голодомору? (14 вересня 2008р.).
 • Скільки мостів перекинуто через річку Дніпро у місті Дніпропетровськ? (5 мостів).
 • Який міст Дніпропетровська найдовший? (Кайдацький (1732 м)).
 • Який собор став героєм багатьох літературних творів? (Краса Троїцького  собору  надихнула багатьох митців, у тому числі і відомого українського письменника О.Гончара, що зробив його головним «героєм» свого відомого твору «Собор»).

Продовження >>>

Категория: Географія | Додав: Олексій_Миколайович (25.02.2012)
Просмотров: 3398 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всего комментариев: 0
Добавлять Коментарі могут только зарегистрированные пользователи.
[ Реєстрація | Вхід ]